Sruby jsou dnes v stále populárnější oproti klasickým zděným výstavbám. Jde o stavbu z trvale obnovitelného materiálu. Život v dřevěném srubu je blahodárný na zdraví psychiku a vnitřní pohodu, tyto dřevěné stavby lahodí oku a šíří do okolí kladnou energii.

Výstavba srubu se skládá ze základní desky stejně jako u zděných domů s rozdílem využití kamene nebo štípaných okrasných tvárnic na nadzemní část, výroby srubové konstrukce, výroby štítové konstrukce, výroby krovu. Hrubé stavby sruby trvají obvykle 2 – 4 měsíce. Na výběr je mnoho výrobců nebo dodavatelů, kteří mají se stavbou srubů dlouholeté zkušenosti.

Srubovou konstrukci tvoří kulatina o průměru 32-42 cm těžená v zimním období, která je opatřena postřikem proti dřevokaznému hmyzu. Nejčastěji používaným dřevem pro sruby je dřevo smrkové. Ve výrobně se musí kulatina potřebná na stavbu srubu odkornit a ohoblovat a srubovat do obvodových stěn, upravit pro elektroinstalaci, vyřezat okenní dveřní otvory a další nezbytné úpravy pro úspěšnou realizaci výstavby srubu.

Základní konstrukce srubu je tvořena z hoblovaných fošen opatřených postřikem proti dřevokaznému hmyzu stejně jako krov, který musí být rovněž ohoblovaný. Konstrukce krovu je závislá na řezivu, které schne pod střechou po dobu asi dvou měsíců. I ostatní dřevěné materiály jsou ošetřeny proti dřevokaznému hmyzu a natřeny penetrací a olejovými nátěry k ochraně venkovních částí proti slunečnímu záření, vnitřní čísti podlah se natírají tvrdými oleji nebo včelím voskem. Při konstrukci pro sruby jsou používány rohové spoje, výhodné při roubení navlhlého dřeva, nebo podélné spoje, který je vhodný pro srovnání nerovností spodní klády. Zodpovědným přístupem, přesností a souhrou a manuální zručností jednotlivých pracovníků je možné ve výrobně složit a poté rozebrat a na základní desce odvést na místo určení. Řešení je cenově i technologicky výhodnější než sruby na určeném místě už pro rozmary počasí, dostatek prostoru pro klády a zázemí pro stavbaře.

Sruby se staví většinou patrové v různých podobách a architektonických řešení. Můžeme si vybrat variantu bungalov, roubené chaty pro rekreaci nebo rodinné sruby nebo roubené domy vhodné pro rodinné bydlení nebo komerční použití. Volbou vhodné lokality, kvalitním projektem spojeným s výběrem kvalitních dřevěných materiálů je nezbytným předpokladem pro sruby, které vydrží desítky let, někteří výrobci uvádějí životnost až 200 let. Vždy by ale měly splňovat náročná kritéria zákazníka, který si je pořizuje pro úsporu nákladů, času, energie, ale také pro dostatek pohodlí a prostoru.